December 23rd, 2007 by
Toffe
Med bilen fullpakket av julegaver, kofferter og dyr satte kona og jeg lørdag kursen mot Sandefjord. Etter en diskusjon om plassmangel i bilen (omtrent 50% av bagasjen var fiskeutstyr), ble konklusjonen at vi nå trenger større bil. For å frigjøre litt plass, passet det bra å hoppe av i Holmestrand for litt lørdagsmeite på Mulodden. Einar hadde kjørt samtidig fra Sandefjord og vi møttes kl 15 for å starte på den relativt lange gåturen.
Fremme på plassen gikk Einar hardt ut de første 3 timene og landet et par torsk mellom 1 og 2 kg. I tillegg til flere sypiker fikk han også en lange på 1,45 kg – Einars nyetablerte signaturfisk. Langa tok på en allerede kroket sypike. Selv tok jeg en ny meitasrekord på sypike – 120 gram – på denne tiden. Etter klokka sju dabbet fisketrykket av. Som på Bogen, forsvant også slimålproblemet etter det ble mørkt – noe vi syntes er ganske merkelig. Er slimålen kun dagaktiv? Det er i så fall vel og bra. Etter et par timer uten særlig napp begynte det å “duve”, mer enn å nappe, i den ene stanga mi. Jeg lot det få nappe litt i tilfelle en større fisk skulle finne på å ete småfisken. På den annen side var nappingen merkelig så jeg klarte ikke vente lenge før jeg dro opp. Det var ganske tungt, uten napping, og ut av mørket kom en taskekrabbe av ganske fin størrelse. Den slapp desverre i overflaten, uten noen fotosession.


Like etterpå var Einar relativt sikker på fast fisk. Dette skulle virkelig være kvelden for overraskelser: opp kom nemlig en paddetorsk på 300 gram. Har ikke sett en slik siden Even dro opp denne lille sorte for 15 år siden på Martaholmen. Legendarisk. Som avslutning på kvelden ble det, foruten et monsternapp som nesten vippet surfstanga på sjøen, landet en sei på 1,5 kg. En flott lørdagskveld, med to nye meitasrekorder hvorav en ny art.
Posted in Blogg |
1 Comment »
December 10th, 2007 by
Mort

Det var lørdag 8. desember kl. 08.15 da vi møttes på parkeringsplassen i Son, Jørgen, Sutern og undertegnede. Det var kystmeite på programmet og gutta var klare for dypmeite. Da vi rundte hjørnet og skulle ut på moloen fikk vi et knallhardt slag i trynet. Tre polakker var allerede på plass……. Så utrolig bittert. Vi måtte ta til takke med dykkerbrygga litt lengre inn og på grunnere vann. Jørgen begynte umiddelbart å drite oss unggutta ut. Han dro frem en pod med plass til 4 stenger og tilhørende nappvarslere. I tillegg hadde han meiteseng… Og som Jørgen sier; “Å meite uten pod, er som å bånnmeite uten lodd”. Som alle vet funker det dårlig. På grunna dro vi opp 3 fine sandflyndrer, ca 10 småtorsk, men den største overraskelsen stod Jon for som dro opp en sjøørret på 700 gram på bunnmeite. Bra.
Etter 3 timer med utpsyking pakket polakkene og dro hjem… Og vi overtok. Fisket var brukbart. Det som må skrives om var at undertegnede dro nok ei lange fra land på rundt 1 kg og den fjerde for året. Den tok på en sypike som hadde bitt seg fast på kroken. Til sammen fikk vi åtte arter: Torsk, sei, lyr, hvitting, sypike, sjøørret, sandflyndre og lange. Det er ikke dårlig.
Rundt kl. 15.00 pakket vi sakene og dro til Jørgens hjemtrakter for lakefiske. Vi var et eller annet sted ved Glomma et eller annet sted i Østfold. Lakefisket var for å si det rett ut ikke mye å skryte av, ikke et napp fikk vi. Men vi tente bål og brant pølser på bålet. En topp kveld med andre ord. Dessverre er det dårlig med bilder på grunn av flytteprosess, men det kommer.
Posted in Blogg |
8 Comments »